Hver måned følger jeg op på min privatøkonomi i form af indtægter, udgifter og investering. Lad os se på april 2026.

April 2026

Hver måned følger jeg op på min privatøkonomi i form af indtægter, udgifter og investering. Lad os se på april 2026.

Findes også på YouTube.

April har været en spændende måned for porteføljen. Der har virkelig været medvind på alle markeder.

På det personlige plan har jeg nydt alle dagene med skyfri himmel, fuglekoncerter, når jeg åbner vinduerne og så har jeg skiftet imellem dage, hvor jeg har været ekstremt produktiv og dage, hvor jeg intet arbejde har lavet og bare nydt at kunne dykke ned i andre interesser.

Barista FIRE passer mig rigtig fint.

I april var mine indtægter lige under 18.000 kr. i Frinans.

Indtægten stammer fra reklamer på YouTube, affiliate marketing, bogsalg, linkbuilding og sponsorer (reklamesamarbejde).

Gratis investeringsplan

Reklame

Norm Invest er den nemmeste måde at investere på. Du starter med en gratis investeringsplan, der sikrer, at din investering passer til dig.

Gør som +100.000 andre og få styr på din risikoprofil med en gratis investeringsplan fra Norm Invest.

I april så mine udgifter sådan her ud:

  • Bolig: 4.809 kr.
  • Faste: 1.097 kr.
  • Transport: 249 kr.
  • Mad: 2.929 kr.
  • Diverse: 0 kr.

I alt 9.084 kr.

Gennemsnittet de seneste tolv måneder har været 8.613 kr.

Det har været en meget gennemsnitlig måned i forhold til at følge mit budget.

I forhold til investering, har det været en måned med fuld fart på.

Jeg har ikke investeret yderligere, men afkastet har været i den høje ende.

Mit aktiedepot består af Sparindex globale aktierFairRENTE, Strategy samt en Bitcoin ETP og min aktiesparekonto af iShares ACWI og Strategy.

I alt 2.570.717 kr. 

Fordelingen er nu 78,6% aktier, 8,1% obligationer, 13,3% Bitcoin og 0,0% kontanter.

Yderligere står der +50.000 kr. på min bankkonto.

Hvis vi leger med tanken om et månedligt forbrug på 10.000 kr. har jeg til 26 måneders forbrug alene med det der står på min bankkonto + obligationerne. 

I april var mit afkast på +234.764 kr. svarende til +10,05 pct.

Det er et af de højeste månedlige afkast, jeg nogensinde har oplevet.

Afkastene fordelte sig sådan her:

  • Sparindex globale aktier: +9,27%.
  • iShares ACWI: +8,76%.
  • FairRente: +0,10%.
  • Strategy: +30,69%.
  • Bitcoin ETP: +11,97%

Aktierne trak afkastet godt op, obligationerne hjalp en lille smule og Bitcoin både i form af Strategy ETPen træk afkastet ekstra opad.

Jeg har en række pensioner i form af livrenter, ratepensioner og en aldersopsparing.

I alt 696.664 kr.

Nu siges det populært sell in may and go away, men jeg ville da ikke have noget imod en måned mere med den type afkast.

Vi får se, hvad maj byder på.

Reklame

Få en mail når jeg udgiver nyt 👇

Smid en kommentar

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.