Hver måned følger jeg op på min vej mod økonomisk uafhængighed. Det er blevet tid til en opdatering for december 2025.
Indtægter
I december omsatte jeg for lige under 5.000 kr. i Frinans.
Indtægten stammer fra reklamer på YouTube, affiliate marketing, bogsalg, linkbuilding og min lille shop.
En måned i den lidt lavere ende, men det tæller alt sammen.
Gratis investeringsplan
Reklame

Gør som +100.000 andre og få styr på din risikoprofil med en gratis investeringsplan fra Norm Invest.
Udgifter
I december så mine udgifter sådan her ud:
- Bolig: 5.809 kr.
- Faste: 224 kr.
- Transport: 84 kr.
- Mad: 2.594 kr.
- Diverse: 277 kr.
I alt 8.988 kr.
Gennemsnittet de seneste tolv måneder har været 8.568 kr.
Investering
Jeg har hverken investeret på ny eller rykket rundt på investeringerne i december.
Fordelingen er pt. 80,9% aktier, 11,9% obligationer, 7,2% Bitcoin og 0,0% kontanter.
Mit aktiedepot
- Sparindex globale aktier: 1.688.174 kr.
- FairRENTE: 287.693 kr.
- Strategy: 118.983 kr.
- Bitcoin ETP: 9.317 kr.
- Kontanter: 47 kr.
Min aktiesparekonto
- iShares ACWI: 274.678 kr.
- Strategy: 56.106 kr.
- Kontanter: 787 kr.
I alt 2.435.785 kr.
Yderligere står der +64.000 kr. min bankkonto.
I december var mit afkast på -24.071 kr. svarende til -0,98 pct.
FairRente er steget med +0,10%.
Sparindex globale aktier er steget med +0,37%.
iShares ACWI er steget med +0,45%.
Strategy er faldet med -12,68%.
Bitcoin ETP er faldet med -5,29%
Samlet set har mit afkast været -28.501 kr. svarende til -1,15% i 2025.
Pension
Jeg har en række pensioner i form af livrenter, ratepensioner og en aldersopsparing.
Min samlede risikoprofil på tværs af alle pensionsdepoter er 91,5% aktier og 8,4% Bitcoin.
I alt 673.389 kr.
Reklame
Norm Invest – Få en gratis investeringsplan
Firi – Få 50 kr. i bonus (husk promokoden frinans)
Lebara – Danmarks billigste mobilabonnement til 19 kr./måneden
FindBank – Spar penge på din bank
FindForsikring – Spar penge på din forsikring
FindElpriser – Spar penge på din elregning
Få en mail, når jeg udgiver noget nyt 👇


“ Samlet set har mit afkast været -24.503 kr. svarende til -0,99% i 2025.”
Av 😑 Håber du sætter lidt ord på i videoen.
God bedring og godt nytår!
Vh
Anders
Jeg tænker, at det hører mere til i en året der gik udgave, men den kommer lidt senere end normalt.
Hej Sune
Det er meget inspirerende at følge dig. Men hver måned undrer det mig – om du ikke har udgifter til gaver, julegaver, fornøjelser, frisør, briller, ferie, medicin osv ?
Rigtig god bedring og godt nytår 😃
Tak 😊
Jeg giver sjældent gaver og ønsker heller ikke nogle. Der er forbrug nok i verden, så det ræs har jeg meldt mig ud af.
Jeg klipper mig selv.
Det er noget tid siden jeg har været ude at rejse. Jeg lever ikke et liv, jeg har brug for ferie fra og jeg har prioriteret friheden over forbrug de sidste par år, hvor jeg lige har skulle finde benene igen.
Det er interessant at læse det regnskab måned for måned, selvom månederne ligner hinanden så meget, fordi du er så ekstremt god til at leve sparsommeligt. Du behøver sikkert ikke særligt meget nyt tøj. Handler du somme tider i genbrugsbutikker? En bekendt af mig, som jeg også tror lever ret sparsommeligt, fortalte at han budgetterede med et mindre beløb (300 kroner om måneden) til fornøjelser – og han prioriterede dette som en vigtig udgift der skulle bruges til lige at prøve at gå en tur i biografen, eller prøve at spise ude en gang imellem. Hvad er dine årlige udgifter til fornøjelser?
Undskyld det sene svar, jeg er stadig ikke helt ovenpå, så tjekker ikke min computer så meget.
“Du behøver sikkert ikke særligt meget nyt tøj.”
Korrekt.
“Handler du somme tider i genbrugsbutikker?”
Nej. Jeg prøver så vidt muligt at købe en god kvalitet, der holder længe og så er jeg ligeglad med om det er på mode.
“En bekendt af mig, som jeg også tror lever ret sparsommeligt, fortalte at han budgetterede med et mindre beløb (300 kroner om måneden) til fornøjelser – og han prioriterede dette som en vigtig udgift der skulle bruges til lige at prøve at gå en tur i biografen, eller prøve at spise ude en gang imellem.”
Det er en sjov metode, den kan jeg ret godt lide. Måske jeg skulle lade mig inspirere af den på et tidspunkt.
Jeg har ikke noget specifikt beløb afsat til fornøjelser, det er bare en del af diverse posten.
Jeg kan bedre lide at se en film hjemme end i biografen og ellers holder jeg af gode serier, musik, podcasts og bøger. Ingen af de ting behøver at koste ret mange penge i dag. Så jeg bruger generelt ret få penge på fornøjelser.
Men jeg tog også et meget gennemtænkt valg for et par år siden, da jeg blev fyret, at jeg ville prøve at leve delvist af Frinans og mine investeringer. Jeg var godt klar over, at det ville betyde lave udgifter, om ikke andet så for en stund. Det gik jeg ind i med helt åbne øjne og har derfor sørget for at holde udgifterne lave de seneste år, til gengæld for den frihed det er, ikke at skulle passe et fast arbejde.
Frihed > forbrug.