Din tid er knap. Det er svært at få læst alle de blogs om FIRE, du gerne vil. Derfor er podcasts geniale, da du kan lytte på vejen til og fra arbejde.
Vi starter ud med tre podcast, der er meget åbenlyse i denne sammenhæng. Så bevæger vi os videre til min yndlingspodcast og to andre i den mere filosofiske ende. Vi runder af med fem styk på dansk.
Enjoy.
👨🔬 Mad Fientist
Brandon, manden bag the Mad Fientist, er gået tidligt på pension. Den tid bruger han på meget forskelligt, for eksempel at spille noget musik, som ingen nogensinde ville betale ham for at bruge tid på.
Men Mad Fientist har også en podcast og enda en ret god en.
Første gæst var Mr. Money Mustache, så der bliver lagt hårdt ud.
👉 Choose FI
Choose FI er den måske nok største podcast om FIRE og hele bevægelsen bag.
Der er masser af gæster og alle de forskellige dele og elementer af FIRE bevægelsen bliver dækket. Derfor kan det være et godt sted for dig, der tidligt på din rejse gerne vil lave et deep dive i alt, hvad denne mærkværdige bevægelse dækker over.
De har krydset 350 afsnit, så der skulle være rigeligt at tage af.
👬 The FI Show
The FI Show kender jeg knapt så godt. Det har ligget lidt i perifirien af podcasts, jeg kender til og måske har hørt et par afsnit af, men aldrig rigtig fået hørt nok.
Det er en fejl.
Alene gæstelisten afslører, at der er meget godt at komme efter. Emnerne spænder bredt indenfor privatøkonomi, investering huskøb og alt det andet vi skal blive bedre til, hvis vi ønsker at opnår mere økonomisk frihed.
Det her er en podcast, jeg kommer til at høre mere af i fremtiden.
📊 Rational Reminder
Hver torsdag kommer der et nyt afsnit af Rational Reminder og jeg glæder mig som en lille dreng til juleaften.
Tænk, at det skulle ske for en 35-årig mand, mig, bare fordi en anden, nogenlunde jævnaldrende, skaldet mand ved navn Ben Felix snakker lidt om aktier.
Men sådan er det.
Jeg knuselsker den podcast og lige så meget YouTube kanalen der hører lidt sammen.
Jeg har brugt tusindvis af timer på at læse, se, høre om og tænke på investering. Jeg vil forstå alt om det, bedst muligt. Mit formål er at forstå emnet så godt som muligt, da det bedst gør mig i stand til at formidle det videre.
Der er ingen, der laver så godt content om investering som den ene halvdel af podcasten Rational Reminder. Den ekstremt rationelle tilgang, krydret med en uovertruffen forståelse Ben Felix har, er fuldstændig uden sidestykke.
Hvis ikke du virkelig ønsker at nørde investering, så er det ikke noget for dig. Hvis du virkelig interesserer dig for emnet og især de store linjer, så kan du takke mig senere.
🗿 Philosophize this!
For mig er hele den her jagt på økonomisk uafhængighed lige så meget en filosofisk rejse, som den er økonomisk. Det er noget jeg har berørt flere gange, når jeg er blevet interviewet, men det er nok svært at få en god dyb snak om, hvis det hele er lidt nyt for modparten.
Det er nok derfor, at når FIRE-interesserede, møder andre ligesindende, får de liv i øjnene, fordi der endelig er nogen, der forstår dem på et lidt dybere plan.
At gøre noget andre synes er fjollet, mærkeligt eller ligefrem samfundsskadeligt kræver lidt. At sætte sig i modsætning til mange ting, affeje normer og finde ens egen vej er en udfordring. Men her kan filosofien og tidligere tiders store tænkere hjælpe os.
Et lidt alternativt bud på en podcast til at hjælpe dig med jagten på økonomisk uafhængighed, men der er meget guld gemt.
🧘♀️ Daily Stoic
Vi bliver i den filosofiske ende og går til en podcast om stoicisme med Ryan Holiday.
Det er sjovt, hvordan stoicisme lader til at influere så mange mennesker i FIRE-miljøet. De fleste af de blogs jeg læser eller podcasts jeg hører, kommer på et eller andet tidspunkt forbi stoicisme og hvordan det som livsfilosofi danner grundlag for meget af deres tilgang til tingene.
Stoicisme er en meget praktisk filosofi. Det er der mange, der godt kan lide.
Du står med et problem og spørger dig selv: “Kan jeg gøre noget ved det?”. Hvis nej, så brug tiden på noget andet, hvis ja, så gør noget ved det.
Bum.
Brug din tid og energi på de ting, du rent faktisk har indflydelse på.
Stoicisme er faktisk en meget stor inspirationskilde til min investeringsstrategi. Har jeg indflydelse på, hvilke aktier der klarer sig godt eller kan jeg finde frem til dem? Nej. Men jeg kan få markedets gennemsnitlige afkast ved at investere i indeksfonde.
Kan jeg styre risikoen i mine samlede investeringer? Ja. Jeg kan afgøre, hvor meget de forskellige aktivklasser skal fylde i porteføljen og da de har forskellig grundlæggende risici, kan jeg styre risikoen.
Hej Sune,
Tusinde tak for at dele gode podcasts! Jeg sætter også selv STOR pris på rational reminder, som har givet mig en overvejelse ift. min investeringsstrategi:
Ligesom dig praktiserer jeg selv primært passiv investering i Sparindex global med DCA gennem Nordnet’s månedsopsparing. Dog har nogle af rational reminder’s podcasts om value premiums og andre factor investeringsforeninger fået mig til at overveje, om jeg ikke skulle tilføje dette til min månedsopapring. Det virker for mig i hvert fald som om, at den videnskabelige litteratur understøtter, at man kan forvente højere afkast herved – og at de derfor også selv praktiserer det i deres virke. Har du selv gjort dig nogle tanker om dette..?
Hej,
Ja det har jeg gjort mig en del tanker omkring, men endnu ikke besluttet at implementere.
For det første, vil det kræve ETF’er. Det er lig med lagerbeskatning og det kan jeg ikke lide.
For det andet, kan det godt være, at der vil være et højere afkast over tid, men omkostningerne er også højere. Du kan få en ETF der følger ACWI for 0,2 og hvis du vil ramme eksempelvis small og value på samme tid i USA, det som Ben Felix foreslår, er prisen 0,3. Se eventuelt: https://www.nordnet.dk/markedet/etf-lister/16372271-spdr-msci-usa
Så jeg er ikke overbevist om, at det er det værd. Men jeg overvejer stadig.
En mulighed er, at bruge aktiesparekontoen til det, da alt alligevel er lagerbeskattet. Så gælder det bare om at have ekstra is i maven, for de der small cap value, de hopper og danser noget mere i forhold til det brede marked. Jeg mener, at den fond jeg linkede til ovenover var nede med 45% i løbet af Coronafaldet.
/Sune
Hej Sune,
tak for en glimrende podcast-liste, og blog i øvrigt!
Jeg er selv glad for at have de to ølbryggende og -drikkende værter Matt & Andrew fra Listen Money Matters i ørerne. Der er en del af indholdet der primært er rettet mod amerikansk økonomisk struktur og måske ikke helt så overførbart til danske forhold (fx credit-systemet) – men der er virkelig også meget der ikke er, og bare er virkelig tankevækkende og inspirerende. Derudover gode interviews med fx Mark Manson, Ramit Sethi og Mr. Money Mustache.
Hej Nana,
Godt bud, den havde jeg glemt. Jeg hørte dem en del, da de startede ud. Den er bestemt anbefalelsesværdig!
/Sune